តាមរយៈកិច្ចព្រមព្រៀងជំនួយហិរញ្ញប្បទានអាកាសធាតុដ៏សំខាន់ ចំនួន៤០លានដុល្លារអាមេរិក ក្រោមជំនួយគាំទ្ររួមគ្នារវាងមូលនិធិអាកាសធាតុបៃតង (GCF) និងមូលនិធិភាពជាដៃគូសកលសម្រាប់ការអប់រំ(GPE) នឹងគាំទ្រការពង្រឹងវិស័យអប់រំដែលកំពុងប្រឈមនឹងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ស៊ូដង់ខាងត្បូង និង
តុងហ្កា។ នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា គម្រោង BRACE នឹងពង្រឹងភាពធន់នឹងអាកាសធាតុនៅក្នុងប្រព័ន្ធអប់រំ ដោយផ្ដល់
អត្ថប្រយោជន៍ដល់ប្រជាជន និងកុមារប្រហែល ១,២៧លាននាក់ ដែលស្មើរនឹងប្រមាណជា ២០% នៃចំនួន
ប្រជាជនសរុបនៅខេត្តចំនួនបីក្នុងប្រទេសកម្ពុជា សម្រាប់រយៈពេលប្រាំឆ្នាំខាងមុខ។ ការវិនិយោគដ៏សំខាន់នេះកើតឡើងនៅពេលដែលកុមារកម្ពុជាជិត ២,៩លាននាក់ បានប្រឈមមុខនឹងគ្រោះមហន្តរាយនានាទាក់ទងនឹងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុជារៀងរាល់ឆ្នាំមានដូចជា៖ គ្រោះទឹកជំនន់ ខ្យល់ព្យុះ ការបំពុលខ្យល់ កង្វះទឹកប្រើប្រាស់ និងការកើនឡើងរលកកំដៅជាដើម។ លោក ហុង រស្មី នាយកប្រចាំប្រទេសនៃអង្គការ Save the Children ប្រចាំកម្ពុជា បានសង្កត់ធ្ងន់ថា វិបត្ដិអាកាសធាតុបានបង្ករឱ្យមានការឱ្យព្រួយបារម្ភយ៉ាងខ្លាំង ដោយជិតពាក់កណ្ដាលនៃកុមារកម្ពុជា ប្រឈមរងផលប៉ះពាល់ពីគ្រោះមហន្ដរាយខាងលើ ឬអាចច្រើនជាងនេះ ដែលកត្តាទាំងនេះកំពុងនាំឱ្យមាន
«វិបត្តិសិទ្ធិកុមារយ៉ាងស្ងៀមស្ងាត់»។ កុមារបានដឹងយ៉ាងច្បាស់អំពីការគំរាមកំហែងទាំងនេះ តាមរយៈការបង្ហាញនៅក្នុងសិក្ខាសាលាពិគ្រោះយោបល់ថ្នាក់ជាតិក្នុងឆ្នាំ២០២១ ដែលមានការចូលរួមពីកុមារ និងយុវជនចំនួន ៣,១១៣នាក់ តំណាងមកពី ២៣ខេត្ត ដោយពួកគេបានបង្ហាញក្ដីបារម្ភយ៉ាងខ្លាំងពីការបាត់បង់មុខរបរគ្រួសារ ផ្ទះសម្បែង និងសាលារៀនរបស់ពួកគេ ដោយសារគ្រោះរាំងស្ងួត និងទឹកជំនន់ ជាពិសេសនៅក្នុងតំបន់ដែលកំពុងប្រឈមមុខនឹងផលប៉ះពាល់នៃការប្រែប្រួលអាកាសធាតុរួចទៅហើយ។
លោក រស្មី បានមានប្រសាសន៍ថា៖ «តាមរយៈគម្រោង BRACE យើងនឹងសហការជាមួយ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ដើម្បីកសាងភាពធន់ដោយរួមបញ្ចូលការរៀបចំត្រៀមបង្ការគ្រោះមហន្តរាយ និងការយល់ដឹងអំពីបរិស្ថានទៅក្នុងវិស័យអប់រំ រួមទាំងសាលាមេត្រីបរិស្ថាន ដើម្បីធានាបានថាកុមារអាចរៀននៅក្នុងសាលាដែលមានសុវត្ថិភាព និងបៃតងជាងមុន»។
គម្រោង BRACE មានគោលបំណងកសាងសាលារៀនដែលមានសុវត្ថិភាព និងបៃតងជាងមុន ដោយរួមបញ្ចូលការប្រែប្រួលអាកាសធាតុនៅក្នុងកម្មវិធីសិក្សារបស់សាលា និងធានាថាសាលារៀន និងកុមារទទួលបាននូវព័ត៌មានទាក់ទងនឹងអាកាសធាតុ និងប្រព័ន្ធប្រកាសអាសន្ន មុនពេលដែលមានគ្រោះមហន្ដរាយបង្ករពីការប្រែប្រួល
អាកាសធាតុ និងបរិស្ថានកើតមានឡើង។
លោកស្រី Laura Frigenti នាយិកាប្រតិបត្តិ មូលនិធិភាពជាដៃគូសកលសម្រាប់ការអប់រំ បានមានប្រសាសន៍ថា៖ «ភាពជាដៃគូរបស់យើងបញ្ជាក់ពីភាពបន្ទាន់ដើម្បីការពារកុមារ និងការអប់រំរបស់ពួកគេពីផលប៉ះពាល់នៃការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ។ ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមដ៏ធំនេះ យើងទាំងអស់គ្នាត្រូវតែធ្វើការរួមគ្នាដើម្បីការពារកុមារដែលងាយរងគ្រោះបំផុត និងផ្តល់នូវការអប់រំដែលពួកគេត្រូវការ ដើម្បីពួកគេអាចពង្រឹង និងចូលរួមដោះស្រាយ
ការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ»។
លោក Henry Gonzalez ប្រធានផ្នែកវិនិយោគនៃមូលនិធិអាកាសធាតុបៃតង (GCF) បានមានប្រសាសន៍ថា៖
«គម្រោង BRACE គឺជាជំហ៊ានចាប់ផ្ដើមដ៏សំខាន់ក្នុងការបញ្ចូលភាពធន់នឹងអាកាសធាតុទៅក្នុងប្រព័ន្ធអប់រំ។ យើងមានក្ដីសោមន្សរីករាយដែលឃើញ គម្រោងនេះបន្ស៊ីគ្នារវាងសកម្មភាពអាកាសធាតុ និងការអប់រំ ដើម្បីធានាថាកុមារនៅកម្ពុជា ស៊ូដង់ខាងត្បូង  និងតុងហ្កា យល់ដឹង និងធ្វើសេចក្ដីសម្រេចចិត្ដដោយផ្អែកលើហានិភ័យនៃអាកាសធាតុ។ ការអប់រំ គឺជាមូលដ្ឋានគ្រឹះនៃការកសាងភាពធន់»។
ជាចុងក្រោយ គម្រោងដែលមានរយៈពេលប្រាំឆ្នាំនេះ នឹងធ្វើឱ្យប្រព័ន្ធអប់រំរបស់កម្ពុជា មានភាពធន់ និងចូលរួម
ដោះស្រាយការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ ជាពិសេសធានាឱ្យបានថា សាលារៀនមានសុវត្ថិភាព និងបៃតងជាងមុនដែលអាចឱ្យកុមារបន្តការសិក្សាដោយគ្មានការរំខាន គាំទ្រនិងលើកកម្ពស់សិទ្ធិជាមូលដ្ឋានរបស់កុមារគ្រប់រូបៗ ដើម្បីធានាបានថាពួកគេទទួលបានការអប់រំប្រកបដោយគុណភាព និងត្រូវបានការពារពីវិបត្ដិអាកាសធាតុដែលយើងកំពុងតែជួបប្រទះ។